piątek, 3 lutego 2017

Ciekawostki o naszych urządzeniach pomiarowych

Oprócz faktu, iż czujniki służą do zbierania wybranych informacji z otoczenia i przekazywania ich do programu, warto wspomnieć o tym, jakie posiadają parametry. Dzięki poznaniu kilku zagadnień technicznych, możemy w dużym uproszczeniu zrozumieć jak pracują czujniki zbierające dla nas dane.


Urządzenie wykorzystywane do pomiarów temperatury to cyfrowy czujnik temperatury DS18B20. Napięcie jakie jest niezbędne do działania urządzenia to 3,0 - 5,5V, przez co czujnik może być zasilany ze zwykłych baterii lub poprzez  port USB. Zakres pomiarów jakie może wykonywać te urządzenie mieści się w przedziale od -55 st.C do 125 st.C, natomiast w zakresie od -10 st.C do 85 st.C dokładność pomiarowa wynosi ok. 0,5 st.C. Oznacza to, że czujnik pozwala na prowadzenie dokładnych badań temperatury np. otoczenia, wody w wannie czy basenie (ponieważ czujnik posiada wodoszczelną obudowę).


Kolejnym urządzeniem pozwalającym wykonać pomiar temperatury jest moduł MAX6675. Jego główną zaletą jest to, że umożliwia zmierzyć ekstremalnie wysoką temperaturę. Zakres pomiarowy tego urządzenia mieści się od 0 st.C do 1024 st.C . Co prawda, wspierając się tym urządzeniem nie możemy dokonać pomiarów temperatur na Słońcu, ale w miejscach, gdzie jest na tyle gorąco, że sam człowiek nie byłby w stanie przeżyć. Jednak do wykonywania takich działań nie wystarczy sam moduł, dlatego ważnym elementem tego układu jest również termopara, która bezpośrednio mierzy temperaturę i przekazuje informację dalej do urządzenia. Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianego czujnika, napięcie wymagane do zasilania to 5V.Urządzenie, które również pomaga nam odczytywać informację z otoczenia to YL-69. Ten zestaw składający się z modułu głównego, sondy pomiarowej oraz z kilku przewodów łączących wszystkie elementy w całość, pozwala zmierzyć zupełnie inny rodzaj parametru otoczenia niż wcześniej wspomniane czujniki, a mianowicie poziom wilgotności gruntu. Wykonywanie pomiaru tym sprzętem nie jest skomplikowane, co można dostrzec we wcześniejszym poście przedstawiającym pomiary wykonywane w doniczce naszej firmowej paproci. Wystarczy umieścić sondę w glebie, a dalej informacje biegną od sondy przez moduł aż do naszego "dziennika". Urządzenie przekazuje informacje o wysokim lub niskim stanie wilgoci, dzięki czemu dowiemy się czy nasza roślina wymaga podlania lub też dowiemy się czy nie dostarczyliśmy za dużo wody. Jeżeli natomiast chodzi o aspekt zasilania tego małego zestawu, to typ zasilania jest taki sam jak we wcześniej omówionych czujnikach, czyli 3,3-5V.


Warto również wspomnieć o tym, że wszystkie te urządzenia są kompatybilne z platformą programistyczną Ardruino (opartą również na języku C / C++), której celem jest przygotowanie narzędzi takich jak te, które poznaliśmy w dzisiejszych ciekawostkach.

Powrót do:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz