wtorek, 4 kwietnia 2017

Urządzenie serwerowe IRS - Raspberry Pi

Wielokrotnie już we wcześniejszych postach wspomniane zostało urządzenie, które również jest istotne w układzie pomiarowym IRS, czyli serwer ( w przypadku IRS nazywane również jako jednostka centralna - rejestrująca). Wielu z nas wyobraża sobie tą maszynę jako wielki komputer charakteryzujący się ogromną mocą obliczeniową i możliwością przechowywania obszernych ilości danych, a przy tym zajmujący całe pomieszczenie. Jednak w przypadku systemu IRS takie wyobrażenie jest przeciwieństwem rzeczywistości, gdyż urządzenie pełniące rolę serwera jest wielkości smartfona.  Oprócz niewielkich rozmiarów, podobnie jak dzisiejsze telefony wykazuje się dużymi możliwościami. Urządzenie, o którym dziś mowa to Raspberry Pi.
Zanim zrozumiemy dlaczego to urządzenie znalazło swoje zastosowanie w układzie czujników, należy opowiedzieć w kilku słowach o tym (jak na tą chwilę) tajemniczym urządzeniu.

Raspberry Pi jest to platforma komputerowa stworzona, aby rozwijać naukę podstaw informatyki. Samo urządzenie składa się z pojedynczego obwodu drukowanego. Pomimo tego, iż urządzenie nie jest zestawem komponentów odpowiedzialnych za konkretne działania, w praktyce jego działanie nie różni się od tradycyjnej maszyny PC.
Raspberry Pi zawiera wszystkie podstawowe elementy niezbędne do funkcjonowania tak, jak ma to miejsce w przypadków naszych osobistych komputera, czyli posiada

 • procesor, 
 • pamięć operacyjną, 
 • procesor graficzny, 
 • nośnik danych w postaci karty SD, 
 • system operacyjny (Linux),
 • porty pozwalające podłączyć inne urządzenia (porty: Audio, USB i HDMI)
 • możliwość połączenia z siecią Ethernet.
Dzięki niewielkim rozmiarom, możliwości łączności Raspberry Pi z Internetem, wyposażenia w system operacyjny oraz nośnik danych w postaci karty SD ten niepozorny komputer odnajduje swoje miejsce w naszym układzie pomiarowy IRS jako serwer

Zatem: 

 1. System operacyjny pozwala na zainstalowanie programu obsługującego czujniki należące do IRS.
 2. Połączenie z Internetem pozwala na połączenie czujników wysyłających dane do bazy oraz umożliwia dostęp do programu i zbieranych danych innym urządzeniom mających połączenie z siecią.
 3. Nośnik danych, czyli możliwość podłączenia karty SD pozwala na przechowywanie systemu operacyjnego, programu IRS Madar oraz danych zgłaszanych przez urządzenia pomiarowe.
 4. Niewielkie rozmiary umożliwiają mobilność tego urządzenia.
Po zaprezentowaniu możliwości Raspberry Pi nie możemy mieć wątpliwości, iż jest świetnym rozwiązaniem na pełnienie funkcji serwera w naszym układzie pomiarowym, a ponadto jego gabaryty nie ograniczają możliwości zmiany jego lokalizacji i podobnie jak czujniki IRS dobrze prezentuje się poza lub w obudowie.


Powrót do:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz