poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Rozwój badań powietrza - Czujnik pomiaru jakości powietrza

W ostatnim czasie postanowiliśmy dopracować nowe zmysły systemu IRS, które pozwalają zmierzyć zjawiska, które występują w powietrzu jakie nas otacza. We wcześniejszym poście przedstawiliśmy czujnik pomiaru zawartości dwutlenku węgla (CO2) jednak powietrze zawiera wiele innych substancji, które wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka oraz na funkcjonowanie różnego rodzaju urządzeń przemysłowych.

Kolejnym elementem wchodzącym w skład powietrza są często występujące cząstki stałe
Cząstki stałe są to bardzo drobne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, które ze względu na swoje rozmiary nie są zauważalne (w przypadku występowania w małej ilości), przez co trudno zmierzyć ich dokładne stężenie. 
Aby dokładnie określić ilość zawartych cząstek stałych w powietrzu możemy się posłużyć czujnikiem, który pracuje w systemie IRS na podobnej zasadzie jak w przypadku czujnika pomiaru stężenia CO2.

O sensorze

Czujnik jakości powietrza WINSEN-ZH03A, zwanym również czujnikiem pyłu zawieszonego umożliwia zmierzyć zawartość zanieczyszczeń znajdujących się w mierzonej przestrzeni, pozwala na detekcję gazów PM1.0, PM2.5, PM10, a przeprowadzony pomiar jest podawany w mikrogramach na metr szcześcienny (ug/m3)Wspomniany czujnik współpracuje z głównym modułem opartym o Raspberry PI 3 lub Orange PI tworząc autonomiczne urządzenie systemu IRS


Temperatura otoczenia w jakim może znajdować się czujnik mieści się w przedziale od -10 st.C do 40 st.C, natomiast zasilanie niezbędne do działania tego urządzenia to 5V, które podawane przy użyciu sieciowego zasilacza microUSB. Ważne jest również to, aby nie narażać czujnika na pracę w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność! Dokładność pomiarowa sensora przewidziana jest na 3 lata, dzięki czemu użytkownik przez ten okres nie musi obawiać się o urządzenie.

Prototyp naszego urządzenia mierzącego jakoś powietrza opartego o Orange PI:Powrót do:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz