czwartek, 23 marca 2017

Urządzenie do kontroli natężenia prądu zmiennego

Po zaprojektowaniu oraz zbudowaniu urządzenia pozwalającego na prowadzenie pomiarów natężenia prądu zmiennego za pomocą urządzenia ASC 712, zanim przejdziemy do pomiaru właściwego, należy przeprowadzić kontrolę poprawności wartości urządzenia. Ważnym elementem w prowadzeniu kontroli tego typu jest zachowanie bardzo dużej ostrożności, gdyż mamy do czynienia z prądem o napięciu 230V, które jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego! 

W celu zachowania bezpieczeństwa powstała tablica rozdzielcza, która umożliwia montaż urządzeń oraz obudowy na szynie DIN. Dodatkowo, aby zwiększyć bezpieczeństwo układzie pomiarowym, zostały zastosowane wyłączniki:

  • różnicowy 1-fazowy 25A, aby uniknąć poparzenia prądem przy wystąpieniu przypadkowego zetknięcia się skóry z odsłoniętym przewodem,
  • nadprądowy 1-fazowy 10A, pozwala uniknąć uszkodzenia multimetru prowadzącego, kontrolny pomiar ( multimetr posiada ograniczenie pomiaru natężenia do 10A).Kiedy w naszej tablicy rozdzielczej rozpatrzony został aspekt bezpieczeństwa, należy przedstawić dalsze punkty układu znajdujące się na tablicy. Z wyłącznika nadprądowego biegnie przewód do zestawu z modułem ASC 712. Z zestawu z modułem prądowym wychodzi przewód połączony z multimetrem, natomiast z multimetru przewód podłączony jest do gniazdka elektrycznego. Przewód neutralny podłączony do gniazdka wychodzi bezpośrednio z wyłącznika różnicowego.

Celem całej konstrukcji jest skontrolowanie wartości przekazywanych przez urządzenie znajdujące się w obudowie z gniazdkiem, do którego został podłączony przewód główny tablicy. Urządzenie pomiarowe zamontowane w obudowie na szynie DIN jest punktem porównawczym dla mierzonych wartości wysyłanych do bazy przez kontrolowany czujnik natężenia prądu. Multimetr pozwala w niezależny sposób kontrolować fizycznie wartości natężenia prądu płynącego w układzie.

Dzięki przeprowadzeniu pomiarów za pośrednictwem zaprezentowanej tablicy, możemy być zapewnieni o prawidłowości pomiarów wykonywanych przez nasze czujniki natężenia prądu oraz o tym, że przeprowadzenie kalibracji jest bezpiecznym dla zdrowia procesem.

Powrót do:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz