wtorek, 28 lutego 2017

Co jeszcze można zmierzyć?

Prowadząc dotychczasowe pomiary, które opierały się w głównej mierze na badaniach termicznych otoczenia, przyszła pora na przedstawienie urządzeń, które pozwalają zmierzyć bardziej złożone zjawiska na przykład w naszym gospodarstwie domowym. Pierwszym omawianym urządzeniem jest moduł ASC 712 oparty o technologię Arduino. Pozwala zbadać przepływ prądu zmiennego przez co, dzięki temu urządzeniu możemy monitorować przepływ prądu do urządzeń elektrycznych.

Urządzenie  do pomiarów wykorzystuje efekt halla i zakres w jakim potrafi zmierzyć natężenie mieści się w przedziale od 0-30A. Napięcie niezbędne do pracy tego urządzenia to 5V.

Kolejnym urządzeniem, które potrafi zmierzyć niewyczuwalny, ani niezauważalny dla człowieka element otoczenia to moduł GY-271. Służy do pomiaru pola magnetycznego, czyli inaczej jest to kompas. Przekazuje 3 informacje swojego położenia, ponieważ mierzy je w trzech osiach (x,y,z). Urządzenie to pozwala kontrolować ruch w którym się znajduje. Na przykład jeżeli nasz kompas zostanie przymocowany do drzwi rejestrowane wartości będą ulegały zmianom podczas ich otwierania i zamykania. Ponadto urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami przez co "nie rzuca się w oczy" i dzięki niskiemu poborowi prądu może pracować nieprzerwanie przez długi czas.
Poznając nowe urządzenia jakie współpracują z programem IRS Madar, możemy dostrzec, iż zakres pomiarów jakie są odczytywane i przetwarzane przez system nieustanie się rozwijają.

Powrót do:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz