Urządzenie wykorzystywane do pomiarów temperatury to cyfrowy czujnik temperatury DS18B20. Napięcie jakie jest niezbędne do działania urządzenia to 3,0 - 5,5V, przez co czujnik może być zasilany ze zwykłych baterii lub poprzez port USB. Zakres pomiarów jakie może wykonywać te urządzenie mieści się w przedziale od -55 st.C do 125 st.C, natomiast w zakresie od -10 st.C do 85 st.C dokładność pomiarowa wynosi ok. 0,5 st.C. Oznacza to, że czujnik pozwala na prowadzenie dokładnych badań temperatury np. otoczenia, wody w wannie czy basenie (ponieważ czujnik posiada wodoszczelną obudowę).
Urządzenie, które również pomaga nam odczytywać informację z otoczenia to YL-69. Ten zestaw składający się z modułu głównego, sondy pomiarowej oraz z kilku przewodów łączących wszystkie elementy w całość, pozwala zmierzyć zupełnie inny rodzaj parametru otoczenia niż wcześniej wspomniane czujniki, a mianowicie poziom wilgotności gruntu. Wykonywanie pomiaru tym sprzętem nie jest skomplikowane, co można dostrzec we wcześniejszym poście przedstawiającym pomiary wykonywane w doniczce naszej firmowej paproci. Wystarczy umieścić sondę w glebie, a dalej informacje biegną od sondy przez moduł aż do naszego "dziennika". Urządzenie przekazuje informacje o wysokim lub niskim stanie wilgoci, dzięki czemu dowiemy się czy nasza roślina wymaga podlania lub też dowiemy się czy nie dostarczyliśmy za dużo wody. Jeżeli natomiast chodzi o aspekt zasilania tego małego zestawu, to typ zasilania jest taki sam jak we wcześniej omówionych czujnikach, czyli 3,3-5V.
Warto również wspomnieć o tym, że wszystkie te urządzenia są kompatybilne z platformą programistyczną Ardruino (opartą również na języku C / C++), której celem jest przygotowanie narzędzi takich jak te, które poznaliśmy w dzisiejszych ciekawostkach.
Powrót do:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz